Je v Černošicích „zeleně“ málo nebo moc? aneb nová zástavba zabere další volné plochy

[FOTO]
Bývalá louka v lokalitě V Rybníčku

Podle článku starosty Rádla v Informačních listech není pravda, že „spolu s postupující výstavbou ubývá v našem městě zeleně“. Argumentuje srovnáním staré fotky, kde ještě na území dnešních Černošic byla velká pole a louky, s fotografií současnou. A píše o tom, že město má plán na výsadbu několika set nových stromů.

Takže nezastavěnou louku nebo pole nepovažujeme za zeleň, a když na ní postavím dům a u něho dva stromy, zeleně vlastně přibylo a je to pro všechny dobré?

Povzdechy černošických obyvatel, se kterými se setkávám já, jsou hlavně o tom, že ubývá „otevřených, veřejných zelených prostor“, tedy veřejné zeleně. To je nesporné, stejně jako to, že bude hůř.

Zejména uvnitř Černošic a Vráže tzv. „není kam jít“ – tedy kromě procházky po ulicích a návštěvy několika malých hřišť. Mizí místa, která nabízela hezký rozhled po kraji a pocit otevřeného prostoru, možnost proběhnout se s dětmi či pouštět draka.

Prohlašovat za pozitivní, že novostavby na dřívějších polích mají na svých oplocených (!) zahradách stromy, a máme tedy „více zeleně“, to je pomýlená až manipulativní argumentace. Nebo snad postavit na letenské pláni rodinné domky by pro Pražany bylo přínosem?

[FOTO]
Pozemky na konci Husovy ulice.
Pravděpodobně zde vyroste několik nových viladomů.

Stromky vysázené podél ulic ani na soukromých zahradách okolní obyvatele nepotěší, pokud je to na louce, kde dřív běhaly srnky a hrály si děti. A je tragikomické, když jim starosta píše, že by je to potěšit mělo. Nejspíš si ale pouze svoji argumentaci pořádně nepromyslel a vlastně se chtěl jen pochválit za to, že město vysází 300 nových stromů. To samo o sobě pozitivní je.

Fotografie připojené k mému článku ukazují několik volných ploch, které již brzy mají být zastavěné, a také jednu, kterou to již potkalo. Býval přes ni krásný výhled na protější kopce a údolí Berounky.

[FOTO]
Louka od prodejny U Koníčků směrem k řece
(v těchto místech levně získal a asi draze prodá velký
pozemek mj. i místostarosta Jirout)
[FOTO]
Prostory vedle Centra Vráž
– mj. zde má být Komunitní centrum Církve bratrské
Dne: 21. 11. 2008 | Filip Kořínek