Noviny, které platíme, aniž je chceme

Stranický tlampač za veřejné peníze, hlásná trouba radnice, ospalý socialismus, radniční nalejvárna, informační totalita – těmito přívlastky jsou označována radniční média v celé republice. Na černošický Informační list, který dostáváme každý měsíc do svých schránek, můžeme použít kterýkoliv z nich. Všechny sedí.

Co odhalil průzkum

Sdružení Oživení nedávno provedlo rozsáhlý průzkum 500 radničních periodik, z něhož vyplývá, že za tato periodika ročně zaplatíme z našich daní mnohem více peněz než dají strany za volební kampaně. Průzkum ukázal, že radniční politici se chopili příležitosti financovat za cizí peníze svoji vlastní propagaci. Některé radnice jdou dál a zcela brání vstupu opozice do místního tisku - kritické hlasy nezaznívají a smysluplná diskuse o věcech veřejných se nekoná. To je zjevně nejen neetické, ale i protizákonné. Vydavatelé místních tiskovin porušují základní práva jako je například nezákonnost cenzury, právo na informace, právo na svobodnou soutěž politických sil, povinnost obce uspokojovat potřeby svých obyvatel včetně potřeby informací a v neposlední řadě i právo občanů podílet se na správě věcí veřejných.

Informační list – 540.000 Kč ročně z rozpočtu města

Nezasvěcený čtenář, který si jen zběžně prolistuje Informační list, nabude mylného dojmu, že Černošice jsou místem, kde panuje idyla obecné shody nad stavem a správou našeho města. Starosta Rádl (ODS) dle hesla „vítěz bere vše“ ovládl Informační list a za peníze těch, kteří ho volili, těch, kteří ho nevolili a dokonce i těch, kteří vůbec nechodí k volbám, vyrábí propagandu vlastní politické strany a spřízněných podnikatelů. Tak se nechová demokratický politik. Tak se chová ten, kdo se bojí veřejné diskuse, veřejné kontroly, ten, kdo má co skrývat. Nepustit opozici ke slovu je politicky a občansky zbabělé. Nepustit ji ke slovu v Informačním listě placeném z peněz nás všech je v rozporu se zákonem.

V únorovém čísle IL se články z pera místních funkcionářů a články, v nichž je alespoň pozitivní zmínka o nich, včetně fotografií, objevují na 10 stránkách z celkových 60 reklamu nepočítaje. Otištěn byl i třístránkový text pánů Martínka a Wolfa na téma kontroverzního Centra Vráž. Jejich názory jsou poplatné skutečnosti, že oba figurovali na místní kandidátce KDU-ČSL, jeden z nich je zaměstnancem investora IBS Rokal a druhý spolupracuje s architektonickou kanceláří, která stavbu projektovala. Nikdo z opozičních zastupitelů ani občanů s opačným názorem stejný prostor nedostal. Potom tedy patří tyto články do reklamní části listu a město za ně mělo od autorů vyinkasovat 3.600 Kč. Tento způsob reklamy na soukromý administrativní, obchodní a bytový komplex za veřejné peníze je skandální!

Co dál

Současná podoba IL se nám nelíbí a chceme navrhnout konkrétní změny. Některé už máme připravené, ale také bychom chtěli znát váš názor.

Dne: 09. 04. 2008 | Daniela Göttelová