MŠ – problém větší, řešení v nedohlednu

Těšit mne na tom může snad jen to, že i letošní jarní zápisy do mateřských školek potvrdily správnost dřívějších statistických predikcí (viz Zpravodaje 12/2007 a 09/2008). Jinak jsou všechny nové zprávy veskrze špatné. Vývoj počtu „školkových“ dětí v Černošicích jde „podle plánu“, ale o řešení nedostatečné kapacity našich mateřských školek totéž říct nelze.

U letošních jarních zápisů se projevil očekávaný skokový nárůst počtu dětí ve věku pro nástup do mateřské školy. Proti loňským 96 jich přišlo do dvou městských školek (Karlická (www.materskeskolky.cz) + Topolská) k zápisu 140. Přihlášku si pak fakticky podalo 116, a z nich bylo přijato 56. Zbylých 60 dětí bylo odmítnuto (loni 31).

V loňském roce situaci pomohla řešit nově otevřená MŠ Kvítek (Ottománek, www.ottomanek.cz), která přijala 25 dětí... Jen ze 2 z nich se ale nyní stali školáci, takže právě jen 2 místa byla volná pro další děti.

K řešení našeho problému i nadále významnou měrou přispívá školka Petrklíč v Radotíně (www.petrklic.net), z jejíchž 60 dětí je aktuálně asi třetina černošických. Petrklíč v minulosti jednal s naším městským úřadem a hledal vhodné prostory pro zřízení školky přímo v Černošicích, ale zatím neúspěšně. Jeho zájem trvá – ale důležitou podmínkou je získat možnost využití odpovídajících prostor za zvýhodněných podmínek, jinak by školka nemohla fungovat podobně tomu, co nabízí dnes pro své stávající klienty v Radotíně.

V letošním roce nadále funguje školka v Lipencích, nově pod hlavičkou občanského sdružení Jeden strom (www.jedenstrom.cz), jíž využívá 17 černošických dětí (z celkem 25 míst).

Již od roku 2003 je v Sadové ulici v provozu „anglická“ školička Kryštof (www.klckrystof.cz), ve které je z celkového počtu 18 dětí 10 černošických.

Od srpna nově funguje „anglická“ školka Kindergarten (www.kindergarten.cz) v Jiráskově ulici. Její technická maximální kapacita je údajně 20-25 dětí. Aktuálně ji využívají 4 děti, během září měly přibýt další 3. Všechny jsou ale ve věku nižším než 3 roky (školka přijímá děti již od 18 měsíců), takže v této chvíli se na řešení našeho problému s neumístěnými dětmi školkového věku 3-6 let vlastně zatím nepodílí. V případě této školky asi rozhodování rodičů může ovlivňovat i značně vysoká inzerovaná cena (dle webu). Vznik této školky ale vítáme a doufáme, že aspoň pro některé černošické děti bude tou správnou volbou.

V minulých měsících mnozí z nás zachytili informace i o přípravě školky Montessori, ale proces jejího vzniku nebyl podle mých informací dotažen až do úspěšného konce, takže k oficiálnímu zahájení provozu bohužel nedošlo.

Už v minulém roce se vedení města pustilo do vítaného projektu nové městské školky na městském pozemku v oblasti Vápenice. Přípravy se rozeběhly velkým tempem – studie, projekt, příprava sítí, vybudování příjezdových komunikací.... Bohužel letos přišla studená sprcha – po změně vedení krajského úřadu přišla změna pravidel a parametrů programu evropských fondů, z něhož si Černošice slibovaly získání potřebných finančních prostředků (cca 40 milionů Kč). Důsledkem je, že v současné době je naděje na brzké postavení školky na Vápenici jen minimální. Vlastní prostředky na ni město nyní rozhodně nemá.

Pro následující dva roky očekávám další nárůst počtu dětí ve školkovém věku (dnešní mimina dorostou, další se přistěhují).

Dne: 09. 10. 2009 | Filip Kořínek