Příspěvek do diskuze o využití pozemků pod Základní školou

Chtěla bych vyjádřit svůj názor k využití pozemku pod školou. Už mě to opravdu zlobí, jak se tady nakládá s tím největším fondem obce, a to je krajina a zeleň. Jenže ta už pomalu mizí a my zůstaneme zavřeni ve spoustě domů. To, že Černošice vždy platily za výletní místo, se pomalu vytrácí. Zřejmě si budeme kupovat knížky, jak to tu bylo pěkné.

Když to vezmu od začátku:

  1. Celý nápad postavit pod školou nějaké centrum mi připadá úplně zcestný. Vůbec nechápu, proč pánové na radnici neustále vymýšlejí nějaká centra. Centrum je přece tam, kde je pošta, úřad, obchody atd. My centrum máme, ale tam jsou stavebniny. To se už naštěstí po mnoha letech řeší. Teď se jenom můžeme obávat, že na tomto místě bude parkoviště. Lidé sjíždějí k vlaku a není kde parkovat. Stejně tak v Mokropsech zvláště poté, co na stávajícím parkovišti vyrostla hromada, údajně protihluková bariéra. A to v místě, které je ideální pro propojení Topolské a Zdeňka Lhoty (alespoň pro cyklisty po návštěvě objektu Bike & Ride ?). Potom mělo být centrum na Vráži. Prý to je ideální místo. Možná bychom ještě někde našli výtisk Informačních listů, kde bylo další centrum opěvováno. Pak bylo tak nadšeně stavěno, že bylo „omylem“ postaveno patro navíc. A teď má vyrůst další centrum pod školou. To už je třetí centrum. Proč, když chce někdo něco zastavět, nazve to centrum, aby se na to nabalily tzv. viladomy a další velká zástavba?
  2. Samotný projekt představený radnicí je zase „vydařený“! Viladomy, nějaké obchody, garáže a potůček, který by byl za chvilku plný plovoucích pomerančů a lodiček z kelímků od jogurtu. Stále nevím, jestli zastavění pozemku pod školou znamená udělat něco pro děti. Chápu majitele pozemků, ale je zároveň škoda, že s nimi obec nezačala jednat dříve, než rozprodala všechny obecní pozemky. Možná by se našla nějaká dohoda.
  3. Budovy školy se mi zdají hodně nepovedené. Každá z budov je úplně jiná a nedokončená dostavba školy je z mého pohledu také úplně odlišná.
  4. Řešení provozu školy je asi velmi komplikované a přesuny na hřiště nebo do tělocvičny jsou velkým problémem. Děti se nemají kde převlékat (to probíhá hned u vchodu do budovy, kde mají umístěné skříňky na bundy a boty) a čekají na hodiny tělocviku venku.

V předposledním čísle IL jsem si přečetla rozbor p. Jirouta k danému tématu. Poslední odstaveček, ne-li poslední věta, mi připadají velmi důležité a dovolím si tvrdit, že zásadní. Cituji: „Pro atletický ovál je připravováno volné území pod Topolskou ulicí v blízkosti nového tenisového centra, které je v dochozí vzdálenosti pro školáky.“ To je poměrně nová informace, i když je možné, že jsem ji jenom nikde nenašla. Proč se atletický ovál nestaví u školy, když tam je na něj místo? Právě škola bude největším uživatelem tohoto zařízení. Zatím děti běhají na městském hřišti u školy. A to za plného provozu družiny! Multifunkční atletický ovál je tedy pro školu této velikosti poměrně důležitý. A postavit ho mimo okolí školy se mi zdá nesmyslné. Jak píše p. Jirout, toto území je v dochozí vzdálenosti, ale vůbec si neumím představit, jak se tam budou přesouvat děti z prvního stupně. Mají přece tělocvik uprostřed ostatních hodin, samy jít nemohou, ani by to nestihly, takže ty si můžou o nějakém oválu jenom nechat zdát. Pro starší děti je to ale obdobné. Cesta pod Topolskou trvá cca 10 min., tzn. 20 min jen na přesuny (a co doba na převléknutí a umytí?). A možná by mohl ve škole viset barometr, aby učitelé mohli zjistit, jestli se děti nebudou přesouvat zrovna v letní bouřce.

  1. Ještě bych chtěla vědět, proč se plánuje atletický ovál v zátopové části? Vždyť to bude stát spoustu peněz a v současné době nikdo nemůže předpokládat, že povodně už nebudou.
  2. A to je už poslední připomínka. V době, kdy jsou hodně horké dny, by se hodila u školy pítka. Sice by s tím děti asi dováděly, ale to není na škodu. Horší by bylo strkání dětí do potůčku uprostřed nového Centra.

  3. H. Malátová

    Dne: 16. 12. 2009 | Hana Malátová