Dostavba vodovodu a kanalizace v Černošicích

Trafostanice
V Javorové ulici je nový hydrant i trafostanice

Tato finančně náročná akce měla zajistit dostavbu kanalizační a vodovodní sítě tam, kde ji obyvatelé města postrádali. Jednalo se o lokality ulice Olbrachtova, Horní Černošice, Stará Vráž (ulice Javorová a okolí), ulice Vrážská (serpentiny), ulice V Mýtě. Veřejná zakázka na její realizaci byla poprvé zadána v říjnu 2004 (délka kanalizace 4,5 km a vodovodu 3,1 km). Kritéria soutěže byla nastavena tak, že mohla vyhrát i vyšší cena a současně měly poměrně velkou váhu záruky a pokuty. V listopadu otevřela komise obálky s nabídkami a za 14 dní zadavatel, město Černošice, se zvláštním vysvětlením nabídku zrušil. V prosinci byla zakázka zveřejněna podruhé v lehce pozměněné podobě (cca 5 km kanalizace a 3,5 km vodovodu), největší váha při hodnocení nabídek byla dána ceně, pokuty a záruky jako hledisko posuzování zcela zmizely a zadavatel si podle dostupných informací vyhradil právo zadávat vícepráce nad rámec zadávací dokumentace. Předsedou komise pro hodnocení nabídek byl dle našich informací pan Rádl a mimo jiné v ní zasedl i pan Jirout. V tomto druhém kole pak vyhrála firma Stavitelství Řehoř s nejnižší nabídnutou cenou 22.020.527 Kč. Výsledná cena této investice nakonec přesáhla 24 milionů a tedy o víc jak 2 miliony korun překročila původní nabídku. Hrazena byla z městského rozpočtu (9 milionů Kč) a z dotace Ministerstva zemědělství (přes 15 milionů Kč).

Trafostanice

Je oblíbenou, ale nezákonnou praxí zadavatelů veřejných zakázek, kteří chtějí přidělit zakázku konkrétní předem vybrané firmě, že vyhlásí veřejnou soutěž a poté, co všichni zájemci odkryjí karty a předloží své nabídky, zakázku zruší. Pak ji vyhlásí podruhé a „bez problémů“ najdou vítěze.

Závěrem pár vět o tom, jak se slova a činy našich představitelů někdy mohou rozcházet. V Informačním listu č.11/ 2005 píše v článku o regulačních plánech pan Jirout z pozice zastupitele, že před vlastní zástavbou v nových obytných oblastech je třeba trvat na podmiňujících investicích hrazených majiteli pozemků, které zahrnují např. chybějící inženýrské sítě (vodovod, kanalizaci, elektřinu, plyn, telefon, nové komunikace ve finální kvalitě s vyřešením odvodu dešťových vod). A prakticky současně jako člen výběrové komise spolurozhodoval o tom, že kanalizace a vodovod povedou za peníze daňového poplatníka i k jeho, tehdy ještě nestavebnímu, pozemku č. 3830/9. A tak má dnes pan Jirout na rozdíl od jiných vystaráno.

Dne: 13. 06. 2007 | Daniela Göttelová