Černošice - ráj investorů

Černošice - Ti tři muži řídí radnici v Černošicích u Prahy. Přátelí se spolu. A také spolu vlastnili firmu.

Mají ještě jeden společný zájem, starost o pozemky v Černošicích, obci, které vládnou. Dva z nich, místostarosta Michal Jirout a zastupitel Michal Přibík, ve velkém investovali. Třetí, starosta a zároveň poslanec Aleš Rádl, dokáže zařídit dotace, díky kterým pozemky mohou získat na hodnotě. A všichni tři jsou v zastupitelstvu, které svým rozhodnutím mění pole na stavební parcely.

Místostarosta Jirout vkládá peníze do nemovitostí ve velkém. V Rakousku vlastní penzion nad městečkem St. Michael v Salcbursku. V Česku investuje zejména do pozemků v okolí Prahy. Kromě domu v pražských Holešovicích a pozemků u Vestce se nejvíce věnuje svým domovským Černošicím, kde dělá zároveň místostarostu. Může tak také při hlasování ovlivnit podobu územního plánu obce. V politice je Michal Jirout od roku 2002. V letech 2001 až 2003 nakoupil společně s přítelem Přibíkem a jeho ženou 14 tisíc metrů čtverečních pozemků a šestnáct set metrů lesa.

Sám si pak ještě pořídil dalších jedenáct tisíc metrů čtverečních černošických polí. Nakupoval zejména v letech 2007 až 2008. Investoval hlavně v hezké části města nazývané Zátoka radosti, kousek od břehu Berounky. Na část investice si vzal bankovní úvěr ve výši šest milionů korun. Pokud by zastupitelstvo Černošic u všech pozemků změnilo územní plán a udělalo z nich stavební parcely, může je „místostarosta-investor“ prodat za desítky milionů. V lukrativních Černošicích totiž dnes stojí metr parcely mezi čtyřmi a pěti tisíci korun. Jirout se ani nijak netají, že svůj vliv dokáže aktivně použít a svým pozemkům tak pomoci k vyšší hodnotě. „Podpořil jsem změnu územního plánu, která obsahovala i změnu pozemků, jichž jsem vlastníkem,“ řekl už v roce 2007 v rozhovoru pro pořad Reportéři ČT. Velkým pozemkovým investorem je i jeho přítel a stranický kolega Přibík. Vlastní půdu kolem Přibrami a také - spolu s Jiroutem - právě v Černošicích. Tyto pozemky však zatím na hodnotě nezískaly, změnou územního plánu neprošly. Role třetího z přátel, starosty a poslance Aleše Rádla, není na první pohled tak jednoznačná. Do půdy v Černošicích pod svým jménem peníze nevložil. V katastru obce má zapsán jeden jediný pozemek, parcelu o výměře necelých devíti set metrů. Přesto dovede pomoci ke zhodnocení černošických pozemků. Vedle hlasování o územním plánu v roli starosty umí ve své druhé funkci, jako poslanec parlamentu, vyřídit dotace.

Například při „porcování medvěda“ loni v prosinci úspěšně prosadil čtyři miliony na rekonstrukci Smetanovy ulice v Černošicích. Ta shodou okolností vede k dalším pozemkům, které se snažil koupit místostarosta Jirout se svou tehdejší přítelkyní. Právě bývalá místostarostova přítelkyně Lucie Moni však tvrdí, že i poslanec Rádl chtěl se svými přáteli investovat do půdy a vydělat. Tři přátelé z černošické ODS totiž spolu s Moni založili na konci roku 2007 akciovou společnost Dalmatin. A to tak, aby bylo v rejstříku nedohledatelné, komu firma opravdu patří. MF DNES má však k dispozici dokument, předávací protokol k akciím, který dokazuje, že zmíněná čtveřice společnost skutečně vlastní. Není příliš jasné, proč by akciovou společnost s utajenou vlastnickou strukturou potřebovali zakládat místostarosta Jirout a zastupitel Přibík, když oba vlastní obrovské pozemky na své jméno. Skutečný smysl by taková operace měla právě jen pro starostu a poslance Rádla. Ten však tvrdí, že ve firmě měl jen jednu akcii a prodal ji těsně po založení firmy. Všichni tři politici se navíc hájí tím, že nechtěli investovat v Černošicích, ale jinde. Proč by pak museli své přátelství a společné obchody tajit, není příliš jasné. Jirout se včera odmítl bavit, Rádl nezvedal telefon.

Jak kauza praskla Plánované machinace s pozemky v Černošicích

Starosta Aleš Rádl (na snímku), místostarosta Michal Jirout, zastupitel Michal Přibík a Jiroutova přítelkyně Lucie Moni založili společnost Dalmatin. Snažili se, aby za ni nikde viditelně nevystupovali. V průběhu let 2007 a 2008 - podle Lucie Moni - plánovali nákupy lukrativních pozemků v Černošicích. Chtěli posléze dosáhnout změny územního plánu (na což měli jako místní politici vliv), díky které by se jejich cena znásobila. Na konci roku 2008 se Lucie Moni rozešla s Michalem Jiroutem. Po několika týdnech ji policie zatkla pro podezření z vydírání jednoho z jejích obchodních společníků. Lucie Moni se rozhodla promluvit. Její svědectví má MF DNES a policie k dispozici.

Autor: JANEK KROUPA, VÁCLAV DOLEJŠÍ MF DNES

Dne: 21. 04. 2009 | MF Dnes