MF Dnes o sporech ohledně projektu Bike & Ride v Černošicích

14.06.2008 - (ab) - Praha - str. 01

Černošice staví infobox, místní protestují

Černošice - U vlakového nádraží v Mokropsech by měla vzniknout patrová budova informací, parkoviště a úschovna kol. Náklady jsou odhadovány na 27 milionů korun.

Podle opoziční zastupitelky Daniely Göttelové (Věci Veřejné) má však projekt několik „vad“. „Je předražený a zbytečný. Nebyl obeslán jako účastník řízení starosta Aleš Rádl, jehož pozemku se stavba dotkne, ten to až na mou připomínku ústně doplnil,“ řekla Göttelová.

Lidé prý navíc neměli možnost se s projektem seznámit. „Nevěděli o něm, na výstavce projektů byly vystaveny dva jiné projekty. V městském informačním listě bylo o projektu napsáno, až když už nešlo jej připomínkovat,“ uvedla Göttelová.

Milada Mašatová, obyvatelka Černošic, zase uvedla, že vysoká budova neladí se zástavbou. „Občané nutnost infoboxu necítí,“ uvedla do zápisu při projednávání projektu.

Vedení obce však s námitkami zásadně nesouhlasí. „Vše je v pořádku a je to normálně spočítané, jak na to mám jinak reagovat?“ řekl starosta Černošic Aleš Rádl (ODS).

14.06.2008 - (ab) - Praha - str. 01

Lid versus radnice

Černošice chtějí přestavět prostor u nádraží v Mokropsech. Podle místních je to drahé

Černošice - Prostor před nádražím v Černošicích-Mokropsech by se měl dočkat přestavby. V budoucnu by tu měl vzniknout informační stánek, cyklostezka s úschovnou kol, nové lavičky nebo vodní meandr s pítkem. Celkem by měla rekonstrukce prostoru vyjít na necelých dvacet sedm milionů korun. Zhruba devatenáct milionů by pak mohla radnice dostat z fondů Evropské unie.

Jenže plánované úpravy se části obyvatel Černošic nelíbí a připadají jim nepotřebné.

„Projekt je zbytečný a předražený. Navíc jsou tam i nepraktické věci, jako je třeba informační kancelář v prvním patře. I kdyby na něj šlo z rozpočtu města sto tisíc, jsou to pro mě špatně investované peníze,“ uvedla opoziční zastupitelka Daniela Göttelová (Věci Veřejné). Například fasáda infoboxu vyjde podle předběžného propočtu na čtyři miliony korun, pítko na více než tři sta tisíc.

Zastupitelka není sama, které se projekt nelíbí. Na veřejném projednávání 5. května vznesli k projektu připomínky místní obyvatelé. „Jako občance Černošic mi vadí, že infobox neodpovídá zájmu místních obyvatel, kteří ho nepotřebují, ale potřebují řešit na tomto místě parkování. Tento projekt je velmi finančně předimenzován,“ nechala zaznamenat do zápisu například Lenka Brožová.

Starosta: Projekt přestavby není předražený

Černošický starosta Aleš Rádl (ODS) s námitkami nesouhlasí. „Jak může paní Göttelová vědět, že je to předražené? Je to hloupost, náklady jsou normálně spočítané. Vždyť to ještě ani nikdo nevysoutěžil. Paní Göttelová městu jenom škodí, byla jediná, kdo proti projektu hlasoval,“ řekl Aleš Rádl.

Předpokládaná cena není jediné, co opoziční zastupitelce na chystaném projektu vadí.

„Nedostala jsem například odpověď od,otce‘ tohoto projektu pana Skalického na dotaz, proč není stejná částka v rozpočtu, který mi předložil on, a v tom, který předložil zastupitelům,“ uvedla Göttelová. Vyjádření Jana Skalického, vedoucího odboru investic a správy majetku černošické radnice, se včera MF DNES nepodařilo získat.

Radnice vystěhuje invalidy

Před nádražím navíc stojí domek, ve kterém bydlí invalidní manželé. Na místě domku má stát val. Ti by se měli z domku, který si koupili, vystěhovat - není totiž zkolaudovaný. „Opakovaně prokazatelně usilovali o jeho kolaudaci, ale město jim neodpovídalo. To je nepřijatelné,“ řekla Göttelová.

* Cena přestavby

Celkem 26 661 950
Z rezervy města 1 720 000
Infobox 8 672 500
Zpevněné plochy 4 039 500
Drobná architektura 1 885 000
Úpravy terénu 2 537 500
Inženýrské sítě 1 600 000
Projekt. dokumentace 1 950 000

Zdroj: Městský úřad Černošice

Dne: 25. 06. 2008 | MF Dnes