Jak spravedlivě rozdělit granty pro mládež a uspokojit všechny žadatele?

Těžko – nabízí se stručná a výstižná odpověď. Spolky a sdružení, které pracují s černošickými dětmi, mohou každým rokem žádat město o grant na podporu svojí činnosti. Žádosti posuzuje nejprve školská komise pro děti a mládež, která také navrhuje výši podpory pro jednotlivé žadatele. Návrh vzešlý z komise následně přehodnotí rada města, která konečnou podobu předloží zastupitelstvu ke schválení.

Pro tento rok vyčlenilo město ze svého rozpočtu ¾ milionu korun pro práci s dětmi a mládeží, sdružení žádala celkem 1 700 000 Kč. Z těchto čísel jasně vyplývá, že nebylo možné uspokojit všechny žadatele stoprocentně. Jako členka výše jmenované komise mohu potvrdit, že bylo naší snahou rozdělit peníze co nejspravedlivěji. Zohledňovali jsme počet členů, výši provozních nákladů, záměr využití dotace a v neposlední řadě také to, jak kdo naše město reprezentuje. Při posuzování jsme naráželi na problémy a nejasnosti. Některá sdružení například nedodala včas vyúčtování za uplynulý rok, nutné pro opětovné žádání o grant. Z údajů, které jsme měli k dispozici, nebylo možné rozpoznat, zda uvedený počet členů odpovídá skutečnosti, kolik z uvedeného počtu je aktivních členů a kolik z nich je takzvaných mrtvých duší, figurujících pouze na papíře. Navrhli jsme proto konkrétní opatření, které předkládáme radě města: vyúčtování bude nutné odevzdat již do 31.12., sdružení uvedou nejen počet členů, ale i jejich jména, adresy a rok narození, z přidělených finančních prostředků bude možné hradit maximálně 70% nákladů, vyúčtování však budeme požadovat na celých 100%.

Doufáme, že takto upravené podmínky přispějí k ještě spravedlivějšímu rozdělení financí. Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kdo se ve svém volném čase nezištně věnují práci s dětmi, ať už s podporou grantu nebo bez něj.

Dne: 04. 05. 2009 | Lenka Kalousková