„Konstruktivní“ přístup k návrhům opozice

Stalo se zvykem, že většinová koalice v zastupitelstvu vedená panem starostou, zpravidla bez zřejmého či podstatného důvodu, zamítá většinu návrhů přednesených na jednání zastupitelstva některým ze zastupitelů za stranu Věci veřejné. Přesto odmítáme apaticky rezignovat, a dále předkládáme takové návrhy, které mohou být pro černošické občany přínosné a důležité, a vždy znovu doufáme, že ostatní zastupitelé se dokáží rozhodovat více racionálně než „politicky“ a některé z nich podpořit.

Na posledních několika zasedáních zastupitelstva však pan starosta nastolil praxi, dle které se naše návrhy nejenom nepodpoří, ale už nejsou vůbec ani zařazeny na program, přestože byly správně písemně a včas podány. Předkladatel tak nemá možnost svůj návrh ostatním zastupitelům i přítomné veřejnosti ani přednést a patřičně odůvodnit a v případě potřeby k němu rozvinout diskuzi. Starosta toho dosáhne poměrně snadno: nechá hlasovat o „dodatečném zařazení“ daného návrhu na program jednání, což, co čert nechtěl, není většinou zastupitelů podpořeno. A vzhledem k tomu, že se v programu poslední dobou neobjevuje ani bod „Různé“, který by dal ještě náhradní možnost projednání, daný návrh není vůbec přednesen, diskutován, natož schválen.

U objektivně důležitých podnětů se mi pro takový postup těžko hledá pochopení. Prosím, každý zastupitel má právo hlasovat dle vlastního uvážení a nemusí naše návrhy nakonec podpořit. Ale proč předkladatel nemá možnost svůj návrh alespoň přednést a vysvětlit, to mi opravdu uniká. Jsou otázky např. nepořádku v okolí základní školy (viz článek D.Göttelové Škola nás nezajímá), nesjízdné Karlické ulice nebo omezení masové výstavby bytových domů opravdu natolik bezvýznamné, že s nimi naši zastupitelé nemohou ztratit pár minut času společnou diskuzí? Konkrétně tyto body nám byly vyřazeny z programu 16. zasedání zastupitelstva.

Tato praxe dobře demonstruje, s jakou arogancí se pan starosta a s ním spříznění zastupitelé staví k návrhům, které nepocházejí z jejich dílny. Nejen že brání opozičním zastupitelům v kvalitní práci a urážejí tím občany města, kteří jim dali mandát, ale také porušují formální pravidla. Jejich postup je v přímém rozporu s platným jednacím řádem zastupitelstva, dle kterého se na písemnou žádost kteréhokoliv člena zastupitelstva projedná požadovaný bod na nejbližším zasedání.

Dne: 04. 05. 2009 | Tomáš Hlaváček