Je třeba a je možné zlepšit kvalitu ovzduší v Černošicích?

Česká republika patřila před několika desítkami let k zemím s nejhorší kvalitou ovzduší. V průběhu 90. let se kvalita ovzduší významně zlepšila. V posledních letech však opět dochází ke zhoršování. Vypovídá o tom většina sledovaných ukazatelů. Na velké části území naší republiky jsou překračovány limity, které jsou přitom stanoveny na úrovni, nad kterou již dochází k ohrožování lidského zdraví. Problémy s kvalitou ovzduší se bohužel (logicky) nevyhnuly ani Černošicím.

Kdo znečišťuje vzduch, který dýcháme?

V roce 2005 i v roce 2006 došlo v Černošicích opakovaně k překročení limitů pro kvalitu ovzduší pro prachové částice (tzv. PM10) a navíc i pro benzo(a)pyren (zástupce karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků). Důležité je, že zvýšené koncentrace těchto látek znamenají také zvýšená zdravotní rizika pro obyvatele Černošic.

Na rozdíl od dob minulých, již není možné ukázat prstem na elektrárny, teplárny a další velké zdroje znečišťování ovzduší a označit je snadno za viníky. Tyto zdroje provedly řadu opatření na snížení emisí a nepředstavují již pro své bezprostřední okolí riziko (pochopitelně existují výjimky, např. v Ostravě). Hlavní zdroje znečištění ovzduší jsou dnes jinde – všude okolo nás.

Prachové částice i benzo(a)pyren se do ovzduší dostávají především spalováním paliv. Zejména spalováním pevných paliv v kotlích o menším tepelném výkonu (to znamená hlavně v domácnostech) a spalováním pohonných hmot v dopravních prostředcích (především v naftových motorech). Za větší část znečištění ovzduší si tedy můžeme skutečně my sami. O to složitější jsou možnosti zlepšení kvality ovzduší, protože klasický regulační přístup zde nefunguje.

Tři cesty, jak snížit znečištění

Možnosti zlepšení kvality ovzduší se dají, velmi zjednodušeně, rozdělit do tří základních skupin. Tou klíčovou skupinou je zvyšování informovanosti občanů. Řada obyvatel při svém chování zohledňuje jen svůj okamžitý ekonomický prospěch, což se jim zdá výhodnější. V důsledku tomu tak ale ne vždy je. Naše chování, tzn. i to, jak moc či jak málo se podílíme na znečišťování ovzduší, má své dopady. Pokud někdo doma spaluje pevná paliva ve dvacet a více let starém kotli a občas toto spalování přiživí spalováním domácího odpadu, má jeho chování konkrétní dopad tam, kam dopadají spaliny z jeho komína. A to je obvykle nedaleko. Takto postiženým sousedům, ale i jemu samotnému, hrozí zvýšená rizika zdravotních problémů, často velmi závažných. Při volbě svého chování v tomto případě nerozhoduji pouze o sobě a to by si měl každý uvědomit.

Každou příležitost, jak občany informovat o rizicích znečištění ovzduší a o jeho příčinách, je dobré využít. Zvýšení informovanosti a uvědomění si rizik často hraje významnou roli ve změně chování občanů. Toto si uvědomuje i Ministerstvo životního prostředí a poskytuje obcím i veřejnosti informace o znečištění ovzduší a jeho rizicích (www.env.cz).

Pro ty, kteří se rozhodnou změnit své chování, by měly být připraveny podpůrné mechanismy. Relativně jednoduché to mají provozovatelé kotlů, které nejsou umístěny v domácnostech (obce, školy, drobní podnikatelé). Těm se nabízí možnost získání finanční dotace z Operačního programu Životní prostředí (jeden z programů pro čerpání finančních prostředků z EU). Dotaci je možné získat na zateplení objektu i na pořízení nového kotle na zemní plyn či obnovitelný zdroj energie (www.opzp.cz). Určité kroky může udělat i obec, která je často přímo nebo zprostředkovaně provozovatelem zdroje pro vytápění (např. v budovách obecních úřadů, školách, školkách). U těchto zdrojů si může obec požádat o dotaci na obnovu kotle (a zároveň i zateplení objektu) a může tak volit ekologičtější způsob vytápění. Možné je získat i dotace na rozšíření plynofikace. I přes časté negativní vnímání plynofikací přineslo rozšíření zemního plynu do domácností nejen významné zlepšení kvality ovzduší, ale i zvýšení životní pohody obyvatel.

Složitější to mají, bohužel, domácnosti. Ty, z důvodu konfliktu s evropskou legislativou, nemohou čerpat dotace z fondů EU a musí využít jiné finanční zdroje. K dispozici jsou v tomto okamžiku národní zdroje (www.sfzp.cz) pro ty, kteří chtějí přejít ze spalování uhlí na obnovitelný zdroj energie. V případě zemního plynu žádné národní dotace nejsou k dispozici, a proto si některá města otevírají vlastní dotační tituly pro náhradu spalování uhlí. Začínají se objevovat i první nabídky ze strany plynárenských společností na možnost spolufinancování např. plynové přípojky i určité slevy na kotle. Další možností získání dotace, která by mohla být zajímavá i pro Černošice, je podpora výsadby izolační zeleně. Operační program Životní prostředí umožňuje poskytnout dotaci např. na výsadbu pruhu izolační zeleně, který oddělí průmyslový zdroj prašnosti, nebo silniční komunikaci od obytné zástavby. Nesmí se tedy jednat o parky s okrasnou zelení, ale o funkční zeleň, jejímž cílem bude absorbovat prašnost. Tím se dá snížit vliv zdrojů, se kterými obec nic nenadělá. Třetí možností, jak ovlivnit chování lidí, je regulace zákonem. Ta je zatím velmi slabá. Domácnosti sice mají stanovené určité povinnosti a omezení (např. zákaz spalování odpadu), ale jejich vymahatelnost je velmi nízká. Tato situace není trvale udržitelná, a proto se v současné době připravuje nový zákon o ochraně ovzduší. Pokud by byl nový zákon schválen v připravované podobě, přineslo by to pro všechny obyvatele České republiky významné změny právě ve vztahu k domácím zdrojům vytápění.

Doprava a stavební činnost

Vedle vytápění domácností je důležitým zdrojem, a pro Černošice to platí zvláště, silniční doprava. Každý, kdo z Černošic denně vyráží do Prahy vlastním autem, nebo Černošicemi do Prahy projíždí, přispívá svým dílem ke znečištění ovzduší. Proto by každý měl uvážit, zda není možné, aby pro cestu do zaměstnání zvolil ekologičtější způsob dopravy, tzn. zejména hromadnou dopravu. Obec, resp. obecní úřad, by si měla také pečlivě hlídat všechny činnosti, které mohou způsobovat znečištění ovzduší. Počínaje přehledem stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší na svém území až po dohlížení nad novou výstavbou. Černošice se v posledních letech rozvíjejí, probíhá zde výstavba řady nových rodinných domů, a stavební činnost je přitom významným zdrojem zvýšené prašnosti. Problémem jsou i neočištěná nákladní vozidla, která vyjíždějí ze stavby a tím rozváží nečistoty po silničních komunikacích. Zde je již prach dopravou opětovně a stále dokola vířen a zůstává ve výšce, ve které dýcháme (tzv. resuspenze prachu).

Je tedy možné odpovědět si na otázku položenou v úvodu? Odpověď na ni si musí dát zejména sami obyvatelé Černošic. Kvalita ovzduší v Černošicích není nijak dramaticky špatná, nicméně zvýšené znečištění může vést ke zvýšeným zdravotním problémům u obyvatel (zejména z dlouhodobého pohledu). Kvalitu ovzduší určitě je možné zlepšit. Na zlepšení se může podílet obec, ale zejména se na něm musí podílet obyvatelé Černošic – a každý může začít sám u sebe.

Dne: 18. 06. 2008 | Ing. Jiří Morávek