Bydlíte tu teprve krátce? Prosím, rozkoukejte se rychle – a nevolte ODS...!

Vyzývám tímto černošické voliče, a to zejména ty nově přistěhované, aby nevolili podle svých stranických preferencí pro celostátní politiku, protože to v komunálních volbách nemá žádný reálný význam, naopak to může vést k opakovanému zvolení nedůvěryhodných osob, které na automatickou volbu velkých pravicových stran sázejí a drží se díky ní ve vedení našeho města i přes zcela zásadní prohřešky, které by je jinak už dávno měly vyhodit ze sedla.

V Černošicích přibude v průměru 180 nových obyvatel ročně. Velká část z nich jsou lidé spíše pravicového zaměření. Donedávna platilo, že i díky tomu měla černošická ODS vždy silnou pozici v komunálních volbách. Než se s místními poměry v Černošicích noví obyvatelé stačili seznámit, volili obdobně jako v parlamentních volbách…

V letošních parlamentních volbách se podle mého názoru již projevila velice pochybná pověst černošické ODS. Zatímco v celém okrese Praha-západ získala ODS téměř 29% hlasů, v Černošicích to bylo méně než 25%. A to je výrazně méně než v kterékoliv okolní obci – zhruba o 6–7% méně než například v Dobřichovicích, Karlíku, Všenorech, Jílovišti, Vonoklasech, o 4–5% méně než v Třebotově, Řevnicích atd.

Vyzývám tímto černošické voliče, a to zejména ty nově přistěhované, aby nevolili podle svých stranických preferencí pro celostátní politiku, protože to v komunálních volbách nemá žádný reálný význam, naopak to může vést k opakovanému zvolení nedůvěryhodných osob, které na automatickou volbu velkých pravicových stran sázejí a drží se díky ní ve vedení našeho města i přes zcela zásadní prohřešky, které by je jinak už dávno měly vyhodit ze sedla.

My, kandidáti a stávající zastupitelé za Věci černošické, jsme nezávislí na celostátní politice. Jako občané jsme v parlamentních volbách volili převážně pravicové a středové strany. Ale v místním prostředí nějaké dělení na pravici a levici stejně vlastně nemá smysl. V komunálkách jsou obvykle programy většiny stran zčásti podobné, liší se ale výrazně důvěryhodnost lidí, kteří je představují, a jejich působení v reálném komunálním životě.

Prosím, zorientujte se… a nevolte místní ODS, i když jste třeba stejně jako já příznivcem současné vlády vedené P. Nečasem z této strany. V Černošicích je nutně potřeba vedení radnice zbavit nedůvěryhodných osob, které své funkce opakovaně zneužívaly k vlastnímu obohacení či zvýhodnění, a do našeho města zavedly atmosféru neúcty k občanům i zákonům.

Místní ODS si je pošramocené pověsti svých vedoucích představitelů vědoma. Asi proto její současné špičky – starosta Rádl, místostarosta Jirout a radní Přibík – nefigurují na kandidátce ODS na prvních místech. Doufají zřejmě, že buď s nastrčenými slušnějšími jmény navrch kandidátky získají dost hlasů a projdou do zastupitelstva i z nižších míst nebo ty úspěšné kandidáty před sebou mohou dotlačit ke vzdání se mandátu, aby jim uvolnili místo. (Mimochodem, ze sedmi zastupitelů ODS zvolených do současného zastupitelstva ve volbách v roce 2006 již tři odstoupili a byli nahrazeni dalšími v pořadí…)

Co víme o hlavních představitelích černošické ODS?

Podrobnosti k hlavním výhradám, které zde proti čelním představitelům ODS vznášíme, a ke kauzám, do nichž se zapletli, najdete v sekci www.vecicernosicke.cz/kauzy.

Aleš Rádl, ODS, starosta, člen rady města, zastupitel

  • Zapletl se do aféry Dalmatin, kde se na účelové změně územního plánu, tajné dohodě se současnými vlastníky rozsáhlých pozemků a tajně kontrolované společnosti Dalmatin a.s měli představitelé místní ODS obohatit řádově o desítky milionů korun
  • Jako starosta proslul arogancí v jednání s občany, řízení úřadu a vedení zasedání zastupitelstev
  • Kritiku si opakovaně vysloužil zneužíváním městského Informačního listu k vlastní propagaci, až narcistickému zveřejňování vlastních fotografií, politickému boji včetně lživého očerňování lidí, které považuje za své soupeře
  • Za jeho vedení města dochází k protěžování některých firem z hlediska udělování veřejných zakázek.
  • Je znám svým vztahem s bývalým starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem; mj. oba také vystudovali práva na plzeňské univerzitě.V roce 2009 pobíral jako poslanec v plné výši (204 000 Kč) nejen příspěvek na služební byt v Praze (ve kterém fakticky dle našich informací žije, což je pro starostu Černošic poněkud zvláštní), ale i plné cestovní náhrady ve výši 273 600 Kč.
  • Je zodpovědný za vysokou zadluženost města související mimo jiné s předimenzovanými a nekvalitními projekty, například Bike&Ride, který musel být zastaven pro zásadní nesrovnalosti
  • Za sporný lze považovat způsob nedávné investice z prázdného městského rozpočtu do úprav předpolí mokropeského nádraží, včetně ochranného valu pro blízké pozemky – z nichž jeden vlastní právě starosta Rádl (viz samostatný článek v tomto čísle)
  • Pod jeho vedením se město dostalo do situace, kdy mu hrozí soudní žaloby a následné sankce v případech např. Centra Vráž, zastavené zakázky na Bike & Ride, developerů, kteří se dožadují vrácení peněz poskytnutých na investice, které město ale následně nerealizovalo apod.
  • Ideový autor projektu lechtivého kalendáře lehkých děv v popředí černošických vil – vyrobeného bez informovaného souhlasu majitelů daných soukromých objektů.
  • Město pod jeho vedením opakovaně podávalo neopodstatněné žaloby a trestní oznámení na zastupitele – náklady byly hrazeny z rozpočtu města, a město nic nevyhrálo: jen se zastupitelkou Göttelovou (VČ) prohrálo město dva soudní spory a dvě trestní oznámení byla odložena.

Michal Jirout, ODS, místostarosta, člen rady města, zastupitel

  • Známý mnoha konflikty zájmů a případy s podezřením na zneužívání funkce
  • Klíčovým aktérem kauzy Dalmatin, zřejmě hybatelem celého podvodného plánu; byl jedním z utajených majitelů a.s., která měla zajistit soukromý zisk z účelových změn územního plánu na rozsáhlých lokalitách území Černošic.
  • U soudu, kde se řešila žaloba města na vydavatele periodika Věci černošické za texty o kauze Dalmatin (a byla zamítnuta), odmítl o společnosti Dalmatin vypovídat, protože by si výpovědí mohl přivodit trestní stíhání (soudce Cepla tím zcela šokoval).
  • Vlastník rozsáhlých pozemků v oblastech, které v minulosti změny územního plánu (odsouhlasené předchozím zastupitelstvem, včetně jeho vlastního hlasu) mnohonásobně zhodnotily; vlastník dalších pozemků v katastru města, u kterých ke zhodnocení (zatím?) i přes jeho snahu nedošlo…
  • V roce 2008 koupil za 2000 Kč/m2 pozemek v oblasti Vápenice v době, kdy zřejmě (na rozdíl od prodávající) již věděl, že v oblasti město má budovat novou školku a sítě; za městské peníze byly následně vybudovány komunikace, včetně nové ulice právě k jeho pozemku, která přitom pro funkci školky vůbec není třeba (viz samostatný článek v tomto čísle); v jiných rozvojových oblastech nové ulice musí hradit developeři a vlastníci pozemků, M. Jirout ale nepřispěl ani korunou. Ve stejné oblasti (Vápenice) byl zhruba ve stejné době prodán jiný, městský pozemek (vč. zasíťování) za 4200 Kč/m2.
  • Ve svém oznámení o majetku nabytém v průběhu výkonu funkce podle zákona 159/2006 Sb, o střetu zájmů, vůbec neuvedl výše zmíněnou spornou koupi (1859 m2 za 3,718 mil. Kč). (Povinnost oznámit majetek nově nabytý v roce 2008 měl nejpozději do 30. června 2009; v jeho přiznání za rok 2008, jak bylo v registru k dispozici v srpnu 2010, ale tento údaj nebyl.)
  • De facto sabotuje fungování investiční komise jako poradního orgánu městské rady – jako její předseda ji od jara 2009 ani jednou nesvolal, čímž mimo jiné brání toku informací a možnostem kontroly fungování města ze strany zastupitelů a odborné veřejnosti.
  • Dle svědků používá při jednáních s majiteli pozemků a nemovitostí (Střední, Werichova aj.) nátlakové jednání, hraničící se zneužíváním funkce a vydíráním; někteří se již vyslovili, že jsou sice jednání s městem obecně otevřeni, ale nejsou ochotni jednat s místostarostou Jiroutem.
  • Aroganci mocných opakovaně předvádí vulgárním jednáním na veřejnosti, nerespektováním zákazů parkování apod.
  • Existuje podezření na jeho spřízněnost s některými stálými dodavateli služeb městu Černošice.

Michal Přibík, ODS, člen rady města, zastupitel

  • Třetí z aktérů tajně vlastněné společnosti Dalmatin a.s., která měla být nástrojem obohacení svých majitelů na účelové změně územního plánu, o níž z titulu svých veřejných funkcí rozhodovali.
  • V minulosti byl nepřímým majitelem a jednatelem společnosti Sorea, která po sobě zanechala dluh vůči městu Černošice ve výši 1,7 milionu Kč.

Kdo dále za ODS byl či je v současném zastupitelstvu?

Tahouny špatností místní ODS jsou „tři dalmatini“ (viz výše), ale jejich konání by nebylo možné bez podpory těch pod nimi. Nevíme přesně, proč se jim té podpory vlastně dosud dostávalo. Zda to byla slepá důvěra, osobní zájem, kamarádství nebo jen nedostatek odvahy se špatnostem nad sebou postavit… Každopádně současná místní ODS byla a je nedůvěryhodný subjekt jako celek.

V končícím volebním období za ODS v zastupitelstvo působili také:

Petr Volejník
Zdeněk Vlček
Ivo Němec
Jiřina Pavlovová
Milan Stříbrný

ODS má většinu 4 míst v 7členné radě města a funkci starosty, tj. fakticky plnou kontrolu nad výkonným řízením města v posledních 4 letech. V zastupitelstvu má 7 hlasů z 21, ale společně s členy dalších stran složila po minulých volbách koalici 13 hlasů, která následně vybrala radu města a obsadila funkce starosty a dvou místostarostů. Tato koalice se de facto rozpadla v důsledku kauzy Dalmatin, kde se zejména aktivitou zastupitelů za Věci černošické podařilo, že zastupitelé (kromě těch za ODS) nakonec zastavili podezřelé změny územního plánu v lokalitách Pod školou a Měchury.

Související článek: Kdy nastal převrat v černošické ODS?

Dne: 04. 10. 2010 | Filip Kořínek